Fizika namų šeimininkėms

vieno racionalaus fiziko blogas

Tik nereikia mūsų gąsdinti bazinėmis stotimis

with one comment

Negi mes vis dar tikime viskuo, kas sakoma per televiziją? Net jei laidų siužetas primena seną gerą filmuką „vaiduoklių medžiotojai“? Tikiuosi – ne.

Gal kas nors iš skaitytojų žiūri į „TV pagalbą“ ar „Sroves“ kaip į rimtos informacijos šaltinį?
Tai žinokite, kad laidų kūrėjų išmonei, kaip jus suklaidinti, nėra ribų. Tiems, kurie matėte bauginančius reportažus apie bazinių stočių pavojų, iš interneto ir kai kurių vadovėlių parinkau atsakymų į baimės kupinus klausimus:

Baimė: O dieve, bazinės stotys spinduliuoja bangas!
Mokslas: Taip – 20 kartų silpniau nei įjungta mikrobangų krosnelė, 40 kartų silpniau nei veikiantis dulkių siurblys, 45 kartus silpniau nei plaukų džiovintuvas, kuriuo naudojamės beveik kasdien, ir 50 kartų silpniau nei skalbiamoji mašina.

Baimė: Bet juk gyvenant šalia bazinių stočių galima susirgti smegenų vėžiu!
Mokslas: O tu pagalvok, koks poveikis sveikatai, jei gyveni šalia televizijos bokšto. Jis tūkstančius kartų galingesnis už bet kurias bazines stotis ir veikia gerokai ilgiau, tad aplink juos esantys rajonai jau turėtų būti išmirę. Tačiau jokio susirgimų pagausėjimo aplink neužfiksuota. Mes, beje, gyvename Viršuliškėse ir telebokštas, matomas pro langą, stypso už ~400 metrų.

Mokslas: Bazinės stotys yra tokie pat įprasti elektros įrenginiai, kokiais mes naudojamės kiekvieną dieną. Jeigu nebijome skalbimo mašinos ar televizoriaus pultelio, tai kodėl pasiduodame bazinių stočių „baimėms“, leidžiamės manipuliuojami ir tikime istorijomis apie ligas, kurias neva „sukelia“ bazinės stotys, neretai – net dar nespėtos įjungti? Galbūt tik todėl, kad mažai apie jas žinome?

Pasaulio mokslininkai radijo bangų poveikį sveikatai tyrinėja jau 50 metų. Jungtinėje Karalystėje ne per seniausiai vyko rimti protestai prieš bazines stotis, kurių radiaciniai laukai šalia mokyklų ir ligoninių buvo kruopščiai ištirti, kol galų gale buvo įrodyta, kad tai toli gražu nesiekia maksimalaus leistino bangų spinduliavimo lygio, kuris galėtų daryti žalą sveikatai.
Remiantis tyrimų rezultatais, nustatyti reikalavimai bazinėms stotims, kurie Lietuvoje yra maždaug 10-15 kartų griežtesni nei Europos Sąjungos šalyse. Tokių apribojimų ir reikalavimų pas mus laikosi visi mobiliojo ryšio operatoriai.

Daugiau informacijos apie mobiliuosius telefonus ir sveikatą. (pdf)

Reklama

Written by fizikologas

balandžio 8, 2008 4:21 pm

Įrašyta kategorijoj bangos, mitai buityje

Tagged with

Vienas atsakymas

Subscribe to comments with RSS.

  1. […] (kokia jau yra ant mūsų namo stogo) bijoti nereikia, nes netoli esantis televizijos bokštas veikia gerokai ilgiau, tad aplink juos esantys rajonai jau turėtų būti išmirę. Rašė jis ir apie panašią nuožmią vienos sostinės gatvės gyventojų kova prieš […]


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: