Fizika namų šeimininkėms

vieno racionalaus fiziko blogas

Marsaeigis pagaliau kažką kepa

leave a comment »

Vienas seniausių mokslininkų bendruomenėje egzistuojančių mitų – gyvybė Marse. Prisipažinsiu, kad ir man norisi, kad naujausia ekspedicija ir nelaimėlis aparatas „Phoenix Mars Lander“ nors kažką ten rastų. Pagaliau „Phoenix“, daugiau negu dvi savaites besiskeryčiojantis Marse, pagaliau pašovė į krosnį planetos grunto mėginius. Raudonąją planetą tyrinėjantis amerikiečių įrenginys ilgai kapanojosi Marso dulkėse, gedo, neveikė kaip pridera, kol pagaliau roboto rankai-manipuliatoriui pavyko užgriebti pakankamą kiekį paviršiaus grunto ir po ilgų kančių pripildyti vieną iš aštuonių spektro analizės aparatų, mokslininkų žargonu vadinamų krosnimis.

 

Aparatas lėtai kaitins grunto pavyzdžius iki 1000 laipsnių Celsijaus temperatūros, kol šie virs dujomis. Dujų analizė parodys, ar grunte esama organinių medžiagų molekulių, rodančių, jog planetoje galėjo egzistuoti gyvybė. Daug mažesnę porciją Marso dulkių ketinama ištirti aparate esančiu tyrimų prietaisu MECA.

 

Titaniškos NASA ir šiame projekte dalyvaujančių JAV ir Europos universitetų mokslininkų pastangos vertos pagarbos, tačiau man rodos, kad mokslininkų entuziazmas gerokai išblėso. Nuolat pasikartojančios roboto techninės problemos aiškiai atsispindi NASA platinamuose pranešimuose, o pirmųjų dienų įtarimai dėl paviršiuje pastebėtos medžiagos, labai primenančios ledą, atrodo, nepasitvirtino. Apskritai, apie ledą jau niekas nebekalba.

 

Written by fizikologas

19 birželio, 2008 6:22 am

Įrašyta kategorijoj eksperimentas, mitai buityje

Tagged with , ,

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: