Fizika namų šeimininkėms

vieno racionalaus fiziko blogas

Naujas energijos šaltinis. Po ratais.

with 2 comments

 

 

 Apie pavojus, susijusius su saulės poveikiu jau rašiau, tačiau palyginti su matomų bangų teikiama nauda, neigiami reiškiniai yra tik smulkmena. Ar teko kada vaikščioti basomis ant įkaitusio asfalto. Sutinku, kad malonumas menkas, tačiau kai pagalvoji, kiek energijos sugeria kiekvienas asfalto lopinėlis vasaros vidudienį… Tai taip ir norisi ta energija kažkaip pasinaudoti. Amerikiečiai mokslininkai iš Vorčesterio politechnikos universiteto jau suka savo ir investuotojų galvas, mėgindami sukurti kolektorius, kurie generuotų saulės energiją iš asfalto. Tik pagalvokite, kiek pigios energijos būtų galima gauti greitkelyje Vilnius-Klaipėda? Tiesą sakant JAV bendrovė „Novotech Inc.“ jau turi patentą technologijos, kuri padeda panaudoti saulės energiją, kurią absorbuoja šaligatviai. Savo išradimus mokslininkai jau demonstravo Asfaltuotų šaligatvių draugijos (taip, tokia tikrai egzistuoja) simpoziume Šveicarijoje. Amerikiečiai savo studijoje teigia, kad asfaltas, kaip saulės energijos kaupiklis, yra itin patogus, nes jis net saulei nusileidus vėsta gan lėtai. Maža to, palyginti su brangiomis saulės jėgainėmis, asfaltas užima nepalyginamai didesnius paviršius. Specialūs saulės energijos kolektoriai į asfaltą gali būti įmontuojami kiekvieną kartą atliekant planinį kelio remontą ir tiesiant naujus kelius. Miestuose tokia technologija duotų dar ir papildomos naudos – kolektoriai vėsintų asfalto paviršių ir mažintų oro temperatūrą mieste.

 

Mokslininkai jau atliko bandymų su variniais vamzdeliais, kuriais teka vanduo. Vandenį šildo iš asfalto absorbuojama saulės energija, jis gali būti naudojamas pastatams šildyti, arba, tekėdamas per termolektrinius generatorius, gaminti elektros energiją.

 

Įdomu, kad didžiausia asfalto temperatūra fiksuojama kelių centimetrų gylyje, kur ir galima būtų tiesti kolektorių infrastruktūrą. Be to, kelio paviršių galima padengti specialiais dažais, kurie sumažina saulės atsispindėjimą nuo kelio paviršiaus. Jei mokslininkų eksperimentai parodys, kad tokias technologijas jau galima naudoti, tai gali tapti tikra alternatyvių energijos šaltinių revoliucija.

 

Reklama

Written by fizikologas

rugsėjo 8, 2008 6:56 am

2 atsakymai

Subscribe to comments with RSS.

 1. idomu, bet neminimi kiekiai , kiek prigaminama elektros is (cia turbut plotu reiktu matuoti)
  . taip pat cia gaminama butu tik vasara?

  ir siaip idomu pvz. kiek prigamina vejo jegaine?
  kiek ji kainuoja?

  kiek sunaudoja vidutinis namas lietuvoje energijos? (litais)

  kiek pvz. prigamina saules energijos elektrines ? ar bent viena yra tokia lietuvoje?

  gal kas gali i siuos klausimus atsakyti?

  Valaika

  spalio 13, 2008 at 5:59 pm

 2. Dėkui už šį postą. Kažką panašaus (apie pjezoelektrinių kristalų technologiją) rašiau ir pas save, http://veganas.wordpress.com/2008/09/11/eco-dancefloor/

  Gyventi sąmoningai

  rugsėjo 19, 2008 at 3:01 am


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: