Fizika namų šeimininkėms

vieno racionalaus fiziko blogas

Elektromagnetinių bangų baubas. Suomiška versija

with 11 comments

1_Electromagnetic_Implosion

 

 

Atrodo, kad mano blogą kažkas vis paskaito ir netgi mano, kad jis gali turėti įtakos skaitytojams. Toks įspūdis susidarė po to, kai gavau vienos telekomunikacijų bendrovės komunikacijos žmonių pasiūlymą padaryti interviu su Suomijos mokslininkais. Apie elektromagnetinių bangų poveikį, žinoma. Pirmiausia pasidomėjau, kas jie tokie – pasirodo, visai garbūs ir Suomijoje žinomi specialistai profesoriai Kari Jokela ir Maila Hietanen.

 

Kadangi žurnalistas aš nekoks, tad tiesiog surašiau kelis klausimus, kurie man įdomūs kaip žmogui, o ne kaip fizikui. Klausiau apie bazinių stočių įtaką sveikatai, stočių baimės priežastis, elektromagnetines bangas skleidžiančius prietaisus. Nesakau, kad atsakymai mane nustebino ar labai pradžiugino, nes buvo itin lakoniški ir kartu diplomatiški.

 

Trumpai reziumuojant: profesoriai pritaria, kad neįmanoma įrodyti neigiamo elektromagnetinių bangų poveikio nebuvimo. Prof. Hietanen teigė, kad tyrimų įvairovė neleidžia gauti vieningos išvados dėl galimo poveikio žmonėms ir gyvūnams. Tačiau anot prof. Jokelos, nuo 1994 metų pradėjus tyrimus dėl poveikio sveikatai, nebuvo aptiktas nė vienas rimtesnis atvejis.

 

Nepaisant to, jog nėra įrodymų apie žalą, yra žmonių, kurie yra įsitikinę elektromagnetinių bangų poveikiu. Pasak prof. Hietanen, žmonių įtikėjimą gali lemti tam tikri psichosomatiniai simptomai ir tam tikra nuolatinė aktyvistų veikla. Prof. Jokela taip pat pritaria, kad įvairios fobijos dėl bazinių stočių, prietaisų, paremtos ne moksliniais argumentais.  Tačiau abu profesoriai vieningai teigia, jog gamintojai seka mokslininkų rekomendacijomis ir atsižvelgia į visuomenės susirūpinimą. Prof. Hietanen pastebi, jog technologijos vystosi, ir bazinės stotys tobulėja.

 

Anot prof. Jokelos, nors namuose esantys kai kurie prietaisai skleidžia ne vienodas elektromagnetines bangas, neverta nerimauti dėl dešimties milivatų sklindančių bangų esančių toliau nei už 1 metro, kai mobiliuosius telefonus, kurių bangos yra 250 milivatų, naudojame 1-2 cm atstumu. Tuo tarpu lazerinio žymeklio ar soliariumo bangos priklauso visai kitai rizikos grupei nei namų prietaisai. O prof. Hietanen išskiria tam tikrus namų prietaisus kaip priklausančius didesnei rizikos grupei – ji mini rankinius elektroninius prietaisus, indukcines orkaites.

 

Toliau sekė klausimai apie tai, ar patys profesoriai naudoja elektromagnetinėmis bangomis veikiančius prietaisus, ar nerimauja dėl jų poveikio, ar riboja pokalbius mobiliuoju telefonu – į kuriuos abu atsakė neigiamai.

 

Natūralu. Manau, kad visi bazinių stočių pavojaus kėlėjai ir aktyvistai buityje taip pat nedaro nieko, kad bent kiek mažintų elektromagnetinių bangų poveikį. Man vis dažniau kirba mintis, kad protestais, laidomis ir straipsniais kuriamas triukšmas tiesiog pridengia kažkokius rimtus dalykus arba nukreipia dėmesį nuo kažko, kas yra pavojingiau. Nuogąstavimus patvirtino nuostabus Rusijos Mokslų akademijos nario Michailo Gelfando interviu. Jis teigia, kad didžiulis triukšmas dėl genetiškai modifikuotų organizmų yra tik triukšmas, nes viena vertus, aktyvistai visiškai neišmano genetikos, antra vertus, problemas jie mato ne ten, kur jų tikrai esama. Mokslininkas siūlo visą aktyvistų įniršį sutelkti kovai prieš gyvūnų šėrimą antibiotikais. Interviu platus, apie daug įdomių dalykų. Tiesa, rusiškai.

11 atsakymai

Subscribe to comments with RSS.

 1. Elektromagnetinių bangų baubas. Suomiška versija

  Galiu tik atsidusti dėl ponaičio „ tikslaus “ žinojimo apie „bangas “ ir jų poveikį …
  Ilgai nesigilindamas siūlau su eMULE ar kita siuntimosi programa į paieškų laukelį įrašyti rusiškom raidėm „tayjna vody “….arba „vandens paslaptis ,Живая вода.
  Naršyklėje paieškos „fortkėje“ parašyk проф. зенин станислав
  Вода – хранитель и транслятор информации ir t.t.

  Labai įdomus profesoriaus straipsnis pavadinimu Мы не заметим, как нас обманули apie tai kaip akademinio išsilavinimo žmonės su mokslu neturi nieko bendra (ta pat analogija politikoje , versle , švietime ).

  Tai galiu tik užjausti , kad tamsta esi apgautas rimtų dėdžių ir tetų….kaip ir su tuo pasterizuojamo pieno vertingumu . „Verslas yra verslas ir jei reikės mes pakeisime ir gamtos dėsnius “….
  Sėkmės atpažįstant tikrovę ….
  Su pagarba Eimantas

  Eimantas

  2 spalio, 2009 at 5:08 pm

 2. idomu, kuri bendrove tau pasiule pasidomet…

  Jonas

  27 liepos, 2009 at 4:04 pm

  • Nenoriu užsiimti reklama, todėl pavadinimo neviešinu.

   fizikologas

   28 liepos, 2009 at 7:54 am

   • na klausimas ar reklama, ar anti-reklama. juk nesunku nukreipti i mokslininkus, kurie pasakys butent vienokia, o ne kitokia pozicija…

    Jonas

    30 liepos, 2009 at 5:01 pm

   • Matot, Jonai, kai mano ir mokslininkų pozicijos sutampa, tuomet nebėra prasmės kelti klausimą koks “nukreipėjų“ tikslas.

    fizikologas

    31 liepos, 2009 at 8:41 am

 3. Jo, žinau vieną tokį pseudo aktyvistą Klaipėdoje, kuris manipuliuodamas visuomenės baimėmis bando kelti savo kaip politiko reitingus. Būtų juokinga, jei nebūtų graudu, kad žmonės labai pasimauna ant tokių triukų….

  Linda

  19 birželio, 2009 at 7:22 am

 4. o tai kokio galingumo ta stotelė? Čia labai jau kažkoks hiperjautrumas turėtų būti.

  Doctoras

  19 birželio, 2009 at 6:47 am

 5. Žinot, sunku patikėti, bet namie atjungiau wireless stotelę, nes po kurio laiko prasideda galvos skausmai.
  Pačiam neįtikėtina, kad taip gali būti, tesiog ilgai ieškojau kame priežastys, bandžiau atjungt/įjungt gal 10 kartų, rezulatas pasitvirtino – 1,5metro nuo darbo vietos (dirbu namie) esanti wireless stotelė, maždaug po 5-15h sukelia galvos skausmą galinėje galvos dalyje (kiek virš ausų).
  Keista, liūdna, bet faktas…

  Valdas

  18 birželio, 2009 at 4:19 pm

  • Mielas, Vladai, man ir neįtikėtina, kaip žmogus gali tiek valandų prie kompiuterio išsėdėti. Bet žinai, po keliolikos valandų darbo su kompiuteriu man ne tik galvą, bet ir riešą, alkūnes, akis, kaklą ir dar daug kitų kūno dalių pradeda skaudėti 😉
   O jei rimtai, tai galbūt stotelė sėkmingai “fonuoja“ su kitais elektromagnetinių bangų šaltiniais ir pats pakliūvi į itin intensyvios spinduliuotės zoną. Čia reikėtų rimtesnių tyrimų. Aš pažįstu ne vieną žmogų, dirbantį panašiomis sąlygomis kaip tamsta, tačiau nė vienas nesiskundžia, kad jų savijauta priklauso nuo stotelės darbo.

   fizikologas

   19 birželio, 2009 at 7:03 am

   • Taip, jūs teisus, šalia stovi dar 2 galingi kompiuteriai, nors sunkai tikėtina, kad jie galėtų daryt kokį nors poveikį…

    Valdas

    30 birželio, 2009 at 2:14 pm

  • galinėje galvos dalyje yra regos centras. po tiek darbo valandų nenuostabu kad jis pavargsta.
   dirbant su kompu nepamirškite:
   1) mirksėti (kad nedžiūtų akys)
   2) daryti pertraukas bent kas valandą
   3) daryti akių mankštą (žiūrėti į tolį)
   4) ir svarbiausia gerti, suaugusiam reikia min 2l vandens per parą — jeigu ne, tai galvos skausmas garantuotas.

   petia

   23 liepos, 2009 at 1:37 pm


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: