Fizika namų šeimininkėms

vieno racionalaus fiziko blogas

Mėlynos spalvos poveikis

leave a comment »

ratafter_553255

 

Kuo toliau, tuo aiškiau, kad mokslui darosi sunku vienareikšmiškai atsakyti į klausimus apie įvairiausius poveikius.  Kelis dešimtmečius diskutuojam apie elektromagnetinių bangų veikimo pasekmes, pastaruoju metu įsisiūbuoja genetiškai modifikuotų produktų ir organizmų naudos ir žalos diskusija. Ir štai naujausias pavyzdys, kuris rodo, kad natūrali sintetinių medžiagų maiste baimė taip pat pagrįsta nežinojimu, kaip tos medžiagos veikia. Kitą vertus, nėra ko stebėtis, nes mokslininkai taip pat nelabai žino ir tik dabar atranda.

 

Taigi, po tyrimo su laboratoriniais peliukais paaiškėjo, jog ryškiai mėlyni maistiniai dažai, kuriais dažomi saldainiukai „M&M‘s“ ar sportininkų gėrimas „Gatorade“ (daugelis, pamatę tokios spalvos maisto produktą iškart reaguoja vienodai: „fui, chemija“), gali būti naudojami stuburo traumoms gydyti.

 

Bandomosios pelės prieš penkerius metus dalyvavo labai svarbiame eksperimente siekiant rasti būdą padėti stuburo traumas patyrusiems ligoniams, kurio šią savaitę paskelbti tyrimo rezultatai visai gerai nuteikia.

 

Peliukams, kurie turėjo nugaros smegenų traumas, buvo sušvirkšta briliantinio mėlio (BBG) nuo kurio jie vėl galėjo vaikščioti. Vienintelis šalutinis poveikis, kurį nustatė „Rochester“ universiteto medicinos centro mokslininkai – kuriam laikui gydytų pelių galūnės ir akys tapo mėlynos (nežinau kaip kitiems, bet man taip net gražiau).

 

Vaistas, žinomas kaip ATP, kuris būdavo leidžiamas į stuburo smegenis iškart po traumos, galėdavo padaryti dar daugiau žalos, nes jis naikindavo ir aplink sužalotą vietą esančias sveikas ląsteles. Oksiduotas ATP davė geresnių rezultatų, bet vis  tiek turėjo stiprų pašalinį poveikį.

 

Tuo tarpu tyrimai su BBG parodė, jog jo sušvirkštus į veną iškart po traumos, t.y., praėjus keliolikai minučių – peliukai šlubuodami, bet ėjo. Kuriems nebuvo duota ši injekcija – judėjimo galimybė neatsistatė.

 

Aišku dar reikės ne vieno tyrimo, kol bus leista atlikti bandymus su žmonėmis, tačiau geras startas jau duotas.

 

Written by fizikologas

29 liepos, 2009 11:42 am

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: