Fizika namų šeimininkėms

vieno racionalaus fiziko blogas

Turime naujo tipo materiją

leave a comment »

laser-025

 

Mokslininkai iš Oksfordo teigia sukūrę naujo tipo materiją, kuri yra beveik permatoma veikiant didelei ultravioletinei radiacijai. Anksčiau vykusių eksperimentų metu taip pat buvo pavykę sukurti keistų pavidalų medžiagų, bet jos, kaip ir ši, egzistavo tik trumpą laiką.  

 

Norėdami sukurti naują, dar labiau egzotišką materiją, mokslininkai trumpu lazerio impulsu atskyrė aliuminio daleles nesuardydami bendros metalo struktūros, kas leido sukurti niekam anksčiau nematytą, visiškai naujos tipo medžiagą – permatomą aliuminį. Taigi prie normalios būsenos medžiagų sąrašo, kurį sudaro kietos, skystos, dujų pavidalo ir plazminės (pastaroji, skambanti kiek egzotiškiau,  yra paprasčiausios perkaitintos dujos), galima prirašyti ir permatomą medžiagos tipą.


Kaip teigia, Oxfordo universiteto profesorius Justin Wark, skaidrus aliuminis yra tik pradžia. Jo teigimu, šio tipo materijos savybės yra tinkamos didžiųjų planetų viduje esančioms sąlygoms. Todėl analizuodami šią sąsają ir kurdami mažąsias žvaigždes naudodami stiprius lazerių impulsus, grupelė tyrinėtojų tikisi geriau suvokti šiuos procesus.


Atradimas buvo įvykdytas naudojant didelio galingumo sinchrotrono spinduliuotės generatorių, vadinamą FLASH lazeriu, veikiančiu Hamburge, Vokietijoje. Jis kuria labai trumpus minkštųjų rentgeno šviesos impulsus, kurių kiekvienas yra stipresnis nei jėgainės, teikiančios energiją visam miestui, galingumas.


Eksperimento metu visa energija buvo sutelkta į tašką, kurio skersmuo buvo mažesnis nei dvidešimtoji plauko storio dalis. Tokiai įtampai veikiant  aliuminis tapo skaidrus.


Nors nematomas poveikis truko tik labai trumpą laikotarpį – 40 femtosekundžių – tai vis tiek parodo, kad naudojant labai didelės galios rentgeno šaltinį galima sukurti naujo tipo materiją. Kaip sako pats mokslininkas J.Wark, šios naujos materijos gavimas toks pat neįtikėtinas, kaip kad rastume, jog šviesos pagalba šviną galima paversti auksu.

Written by fizikologas

19 rugpjūčio, 2009 1:27 pm

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: