Fizika namų šeimininkėms

vieno racionalaus fiziko blogas

Dalelių greitintuvo rekordas sumuštas

leave a comment »

Ankstų pirmadienio rytą Didysis hadronų kolaideris (DHK) įtvirtino savo vardą ir tapo galingiausiu pasaulyje dalelių greitintuvu kai dvigubi protonų srautai pasiekė 1,18 TeV. Nors iš tikro datą, kada buvo sumuštas rekordas, galima laikyti sekmadienio vakarą, kai buvo pasiektas 1,05 TeV. Toks pasiekimas tapo pasaulio rekordu, po to kai 2001 metais JAV nacionalinės laboratorijos Tevatron kolaideryje buvo pavykę pasiekti 0,98 TeV. Šis kolaideris yra antras pagal dydį po DHK.

Vykdančios projektą organizacijos direktorius džiūgauja, kad eksperimentas vyksta labai sklandžiai, pagal planą, bet tam, kad 2010 metais būtų galima atlikti tikrąjį bandymą, kai dalelių srautas pasieks 7 TeV (vienam srautui tektų 3,5 TeV), reikia dar daug eksperimentų atlikti.

Pasak šio mokslinio eksperimento atstovų, po DHK pakartotinio paleidimo, jis demonstruoja puikų veikimą. Jau galima pasigirti nepertraukiamu 10 valandų dalelių srauto veikimu, pirmą kartą paleistais dvejais srautais ir užfiksuotu pirmuoju dalelių srautų susidūrimu. Tai kas ankstesniais eksperimentais buvo pasiekiama per kelias dienas ar savaites, dabar pavyksta per keletą valandų.

Toliau, mokslininkai planuoja didinti dalelių srautų intensyvumą kol bus gauta pakankamai informacijos apie jų susidūrimus. Iki šiol kolaiderio užduotys vykdomos su mažo intensyvumo srovėmis, tačiau norint gauti reikšmingų protonų srautų susidūrimo duomenų, reikia intensyvumą padidinti.

Dabartinė eksperimento fazė su rezervuotu intensyvumu turi tikslą užtikrinti, kad ateityje, kai intensyvumas bus padidintas, būtų išlaikytos bandymui reikalingos stabilios sąlygos, ir viskas vyktų saugiai ir sklandžiai.

Amonas ir kiti kolaiderio gerbėjai procesą gali sekti Twitter‘yje, adresu:  www.twitter.com/cern, o oficialias nuotraukas ir video medžiagą: http://press.web.cern.ch.press/lhc-first-physics 🙂

Written by fizikologas

4 gruodžio, 2009 2:17 pm

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: